Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 13.04.2010
Tematica: legea învăţământului – predarea limbii române ca a doua limbă
Categoria articolului: ştiri
Titlul articolului: Rábólintottak a tanügyi reformra
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://kronika.ro/index.php?action=open&res=37498


A jövőbe néz. Emil Boc (jobbra) már szeptembertől alkalmazná a törvényt

Fotó: Agerpres

Rendkívüli ülésen fogadta el tegnap a kormány a közoktatás és a felsőoktatás reformját célzó oktatási törvénycsomagot. A jogszabálytervezetet a kormányülés után továbbították a parlamentnek, kérve, hogy sürgősségi eljárással tárgyalja meg azt. Emil Boc miniszterelnök szerint céljuk, hogy a törvényhozás még a parlamenti ülésszak végéig hagyja jóvá a tervezetet, így annak egyes előírásait már a következő tanévtől alkalmazni lehet.

A kisebbségi oktatás gondjait is rendezi

A tervezetet már tegnap iktatták a képviselőházban, amely elsőként vitatja meg, majd a döntő fórum, a szenátus asztalára kerül. Dumitru Pardău, az alsóház titkára szerint a tervezetet sürgősségi eljárással továbbítják a bizottságoknak, és a kormány által benyújtott változattal együtt a honatyák módosító indítványait is megtárgyalják. A képviselőháznak május 26-áig kell elfogadnia a tervezetet.

A jogszabály a Hivatalos Közlönyben való megjelenésétől számított 30 napon belül lépne életbe. A törvénytervezet szerint 16 éves korig kötelezővé tennék az oktatást, bevezetnék az előkészítő osztályt, míg a kilencedik osztály ezentúl az általános iskola része lenne. Emil Boc kifejtette, utóbbi előírást a jelenleg ötödik osztályos diákokkal kezdődően alkalmaznák, az új típusú felvételivel együtt 2013-tól vezetnék be, míg az új típusú érettségi 2012-ben lépne életbe.

Markó Béla kormányfőhelyettes jelentőségteljes eseménynek nevezte a tervezet elfogadását a kormány által, kifejtve, hogy a parlament jóváhagyása után Romániának stabil, decentralizált, a döntések és finanszírozás terén pedig átlátható oktatási rendszere lesz. „Valószínűleg nem mindenki elégedett, de ami engem illet, szerintem ez a tervezet lehetővé teszi az oktatási rendszer valós reformját” – értékelte tegnapi sajtótájékoztatóján az RMDSZ elnöke. Hozzátette, a magyar közösség számára örvendetes, hogy a tervezet a kisebbségi oktatás gondjait is rendezi mind közoktatási, mind felsőoktatási szinten.

Elégedetlen szakszervezetek

A tanügyi szakszervezetek és az ellenzéki pártok ellenben azt állítják, az oktatási minisztérium elsiette a jogszabálytervezet kidolgozását, csupán kéthetes nyilvános vita után a kormány elé terjesztette a dokumentumot, holott a törvény szerint a társadalmi párbeszédnek egy teljes hónapig kell tartania, és szakmai szervezetek kérték is ennek meghosszabbítását. A társadalmi párbeszéd újraindítását kérte a tervezet kapcsán Ecaterina Andronescu és Ioan Mang szociáldemokrata szenátor is, azt állítva, hogy a kormány nem tartotta be a törvényi előírásokat. A volt tanügyminiszter élesen kritizálta a tervezetet, azt állítva, hogy a hatalom ily módon még inkább növelni akarja az egyetemek és a tanintézetek fölötti kontrollját.

Aurel Cornea, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke szerint nem tudni, hogy a tanügyi törvénytervezet kormány által elfogadott változata mit tartalmaz. Kifejtette, az FSLI tegnap referendumot szervezett tagjai körében, hogy megtudja, mit kifogásolnak a dokumentumból a címzetes állások, a tanintézetek vezetése, a tanügyi átszervezés és a fejkvóta bevezetése terén. Utóbbi kapcsán kifejtette, amennyiben a kormány egyenlő módon támogatná az állami és a magántanintézeteket, nem lojális konkurenciát teremtene, hiszen utóbbiak az államtól, illetve a saját bevételeikből származó összegekből mesés fizetéseket biztosíthatnak majd, és módjuk lesz elszippantani a legfelkészültebb szakembereket. Cornea szerint az FSLI egy jól dokumentált anyagot akar letenni a bizottságok asztalára, de nem zárják ki azt sem, hogy a vita alatt tiltakozó akciókat szerveznek a parlament előtt.

Marius Nistor, a Spiru Haret Tanügyi Szakszervezeti Tömb (FSI) elnöke szerint a tervezet mind a diákok, mind a tanárok ellen irányul. Kifejtette, azt javasolják tagjaiknak, hogy ne írják be a jegyeket a naplóba, és készüljenek az év végi vizsgák bojkottjára, valamint az április 22-én tartandó figyelmeztető sztrájkra. Mint mondta, a felsőoktatási szakszervezetek képviselői ma tárgyalnak a tiltakozó megmozdulások menetrendjéről.

Többek között azt kifogásolják, hogy a törvénytervezet egyenlő mértékű állami finanszírozást biztosít az állami és a magánegyetemek számára, módosítja a vezetőtanács és a rektor megválasztásának módját, és előírja az azonos profilú felsőoktatási intézmények összevonását. Kifogásolja a törvénytervezetet a kolozsvári Babeş– Bolyai Tudományegyetem vezetősége is, amely úgy véli, a tervezet egy „szűk csoport” érdekeit szolgálja. A tervezet mindent kiszűr, amit az elmúlt húsz év alatt sikerült megvalósítani a romániai oktatásban. Andrei Marga rektor, volt tanügyminiszter szerint a parlamentnek egyszerre több törvénytervezetet kellene tanulmányoznia.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.